CZY NAPRAWDĘ MOŻE NIE BOLEĆ?
Wielu pacjentów obawia się wizyty u stomatologa, mając w pamięci niemiłe wspomnienia z dzieciństwa, czy bolesne zabiegi sprzed kilkunastu lat. Trudno jest im uwierzyć w to, że leczenie stomatologiczne może naprawdę odbywać się bez bólu. Brak możliwości przełamania lęku często doprowadza do krytycznych sytuacji, takich jak silny ból zęba, obrzęk lub też zapalenie dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust, pogorszenie estetyki. Wielu pacjentów marzy o pięknym uśmiechu, uważa jednak, że jego osiągnięcie nie jest możliwe.
JAK WYGLĄDA PIERWSZA WIZYTA?
Na co trzeba się przygotować podczas pierwszej wizyty? Przede wszystkim na serdeczny uścisk dłoni- każdy pacjent jest mile widziany w moim gabinecie. Następnie zapraszam do biurka, przy którym wspólnie omawiamy kartę wywiadu, którą każdy nowy pacjent wypełnia przed wizytą.
Bardzo ważne dla bezpieczeństwa zabiegu jest omówienie ogólnego stanu zdrowia oraz leków przyjmowanych na stałe. Umożliwia to dobranie odpowiedniego środka znieczulającego oraz zaplanowanie długości trwania zabiegów, co jest szczególnie ważne dla pacjentów ze schorzeniami kręgosłupa.
Przechodząc do „zębowej" części wywiadu lekarskiego proszę o podanie przyczyny, dla której pacjent postanowił zgłosić się po poradę stomatologiczną. Mile widziane jest przedstawienie swoich oczekiwań względem leczenia, co ułatwi nam ustalenie kolejności postępowania leczniczego.
Po wstępnej rozmowie pora na badanie jamy ustnej, które odbywa się na fotelu stomatologicznym w pozycji horyzontalnej. Badanie obejmuje błonę śluzową, dziąsła i zęby, a w wybranych sytuacjach również stawy skroniowo-żuchwowe oraz mięśnie głowy i szyi.
Celem zapoznania pacjenta ze stanem uzębienia, dziąseł oraz błony śluzowej jamy ustnej używam kamery wewnątrzustnej.
Po ustaleniu planu działania i założeniu gumki odsuwającej tkanki miękkie (policzki), przechodzimy do znieczulenia, które jest oferowane wszystkim pacjentom. Znieczulenie znosi ból podczas opracowywania ubytku oraz zabiegów odtwórczych (zakładanie formówki, klina), podczas usuwania zęba, a w wybranych sytuacjach również podczas zabiegów higienizacyjnych, jak usuwanie kamienia i piaskowanie zębów.
W wybranych przypadkach jest możliwe zastosowanie znieczulenia za pomocą podtlenku azotu.
Z góry przepraszając za długi czas oczekiwania na wizytę, zapraszam szanownych Państwa do współpracy.
Zakres działania zespołu stomatologicznego można podzielić na 6 głównych działów:
1. PROFILAKTYKA I PROMOCJA ZDROWIA
Jest ważną dziedziną medycyny, niestety zbyt często zaniedbywaną w stomatologii. Pacjenci często szukają specjalistycznej pomocy dopiero w sytuacji kryzysowej, jak ból zęba. A przecież wszyscy chcemy jak najdłużej cieszyć się pięknym uśmiechem. Pamiętajmy, że utrzymanie własnych zębów przez całe życie jest możliwe! Nauczmy się więc prawidłowo dbać o swoje zęby i przyzębie, aby przez długie lata cieszyć się pięknym uśmiechem, a także komfortowo spożywać posiłki i czuć się pewnie w każdej sytuacji.
- Profilaktyka próchnicy obejmuje profesjonalne czyszczenie zębów wraz z instruktażem higieny (nauka prawidłowego czyszczenia zębów), a także lakowanie bruzd wolnych od próchnicy zębów guzkowych (przedtrzonowe i trzonowce).
- Profilaktyka periodontologiczna zawiera wczesne wykrywanie czynników ryzyka rozwoju paradontozy oraz zabiegi higienizacyjne ze scalingiem (usunięcie kamienia) i piaskowaniem zębów.
- Profilaktyka onkologiczna ma na celu uświadomienie pacjentom czynników ryzyka, mogących prowadzić do rozwoju procesów nowotworowych w obrębie jamy ustnej oraz szczęk, a także badanie pacjenta.
W naszym gabinecie po zleceniu zabiegów profilaktycznych przez lekarza, pacjenci dostają się pod opiekę dyplomowanej higienistki stomatologicznej Olgi Żak-Pierzchały, która specjalizuje się w edukacji pacjentów z problemami periodontologicznymi. W kompetencjach higienistki stomatologicznej leży usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie zębów, a także wykonywanie znieczuleń nasiękowych i lakowanie zębów. Pani Ola cierpliwie tłumaczy pacjentom jak dobrze i skutecznie czyścić zęby, a także pomaga dobrać odpowiedni dla każdego zestaw przyborów higienicznych.
2. LECZENIE ZACHOWAWCZE ZĘBÓW
Ma na celu zachowanie tkanek twardych zęba poprzez minimalnie inwazyjne usunięcie tkanek zajętych przez próchnicę bądź utraconych w wyniku urazu.
3. LECZENIE ZACHOWAWCZE PARADONTOZY
Polega na regularnym usuwaniu kamienia oraz wygładzaniu powierzchni koron przy użyciu piaskarki, natomiast korzeni za pomocą past polerskich. Wyniki badań wskazują, że brak leczenia choroby przyzębia stanowi ryzyko utraty 1,28 zęba rocznie, leczenie redukuje to ryzyko prawie do 0 (0,08).
Dodatkowym „bonusem" leczenia paradontozy może być fakt, iż zabiegi te często umożliwiają pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust, co jest pozytywnym „efektem ubocznym" leczenia chorób przyzębia.
PRZYZĘBIE A ZDROWIE OGÓLNE
Należy zwrócić uwagę na fakt, iż bakterie bytujące w zapalnie zmienionym przyzębiu dostają się z krwioobiegiem do narządów wewnętrznych, co usposabia do rozwoju chorób nerek, udaru mózgu, narządu wzroku, reumatoidalnego zapalenia stawów oraz miażdżycy. Badania kliniczne potwierdziły związek pomiędzy paradontozą, a zawałem mięśnia sercowego. Wykazano, iż ryzyko występowania choroby wieńcowej u mężczyzn poniżej 50 r.ż jest o 70% większe niż u mężczyzn ze zdrowym przyzębiem. Natomiast dodatkowo palenie papierosów ze współistniejącą, zaawansowaną chorobą przyzębia sprawia, iż ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych wzrasta 8- krotnie.
Zaobserwowano również, iż u chorych z zaawansowaną chorobą przyzębia częściej rozwijają się zaburzenia gospodarki węglowodanowej, czyli stan przedcukrzycowy i cukrzyca.
Reasumując, w świetle najnowszych doniesień naukowych tym bardziej należy kłaść nacisk na leczenie przewlekłych stanów zapalnych jamy ustnej, gdyż hasło „zdrowie zaczyna się od zębów" jest jak najbardziej prawdziwe.
4. LECZENIE ENDODONTYCZNE (KANAŁOWE)
Gdy doszło do zapalenia miazgi (próchnica, uraz, starcie patologiczne zębów) konieczne jest jej usunięcie (potocznie usunięcie nerwu) oraz wypełnienie pustego kanału materiałem sztucznym. Zabieg dla ochrony przed dostępem śliny wykonywany jest w koferdamie- dzięki temu bakterie obecne w jamie ustnej nie infekują leczonego kanału. Dla poprawy widoczności leczenie jest przeprowadzane pod mikroskopem, a precyzja sprawdzana przy użyciu lokalizatora wierzchołka kanału. Kanały zostają wypełnione przy użyciu płynnej gutaperki.
Czas trwania zabiegu uzależniony jest od ilości kanałów- w zębach przednich 1 kanał, w przedtrzonowych 1 lub 2, w trzonowych 3, 4, a rzadko 5. Obecnie leczenie kanałowe daje szansę na uratowanie bolących zębów, które jeszcze kilkanaście lat temu skazane były na usunięcie. Także zęby, w których toczące się zapalenie doprowadziło do zmian zapalnych kości szczęk, można najczęściej z powodzeniem leczyć „przez kanał zęba", co wyraźnie ograniczyło wskazania do resekcji wierzchołka korzenia.
5. LECZENIE CHIRURGICZNE
Sprowadza się najczęściej do usunięcia zęba, a także obejmuje przygotowanie błony śluzowej jamy ustnej (dziąsła) do leczenia protetycznego. Czasami usunięcie zębów trzonowych a rzadziej przedtrzonowych szczęki) wiąże się z otwarciem zatoki szczękowej- korzenie w/w zębów sąsiadują z zatoką. Taka sytuacja wymaga zaopatrzenia chirurgicznego powstałego połączenia między jama ustną, a zatoką oraz leczenia farmakologicznego.
W przypadku utrudnionego wyrzynania „zębów mądrości" możliwe jest elektrochirurgiczne odsłonięcie korony, co znosi dolegliwości bólowe i daje szansę na zachowanie zęba i uniknięcie usuwania chirurgicznego. Czasami jednak „ósemki" należy usunąć i wtedy należy się oddać w ręce chirurga stomatologicznego.
W naszym gabinecie w każdy ostatni piątek miesiąca przyjmuje specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej dr n. med. Joanna Herman. Pani doktor na co dzień operuje w Szpitalu Specjalistycznym MAVIT w Katowicach w Oddziale Chirurgii Szczękowo-Twarzowej www.katowice.mavit.pl, co sprawia, że drobne zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej są przeprowadzane wyjątkowo szybko i sprawnie.
6. LECZENIE PROTETYCZNE
Umożliwia odtworzenie braków tkanek twardych zęba - onlay (porcelanowa plomba), licówki porcelanowe, korony porcelanowe, a także braków zębowych poprzez mosty porcelanowe lub protezy częściowe oraz całkowite.
Leczenie protetyczne obejmuje często kompleksową rehabilitację narządu żucia, przywracając radość ze spożywania pokarmów oraz piękny uśmiech przez całe życie!
Popularne Tagi
Stomatolog Katowice | Stomatolog Jaworzno | Stomatolog Mysłowice | Stomatolog Tychy | Stomatolog Mikołów
Dentysta Katowice | Dentysta Jaworzno | Dentysta Mysłowice | Dentysta Tychy | Dentysta Mikołów